O nas
Katarzyna Press i Ireneusz Michalewicz
Tak piszą o nas:
- fantastyczni pedagodzy
- doskonale zorganizowane lekcje
- klarowny przekaz
- super skuteczna technika
- ćwiczenia i koncepty, które zapadają w pamięć
- bardzo muzykalni
- wszechstronni, przesympatyczni, charyzmatyczni ludzie
Kim jesteśmy? Co robimy?
Nasze pokazy tanga są improwizowane, ale lekcje nie. Każda z lekcji ma przemyślaną strukturę, wprowadzamy uczniów stopniowo w nowe obszary.
Uczymy tanga.
Prowadzimy kursy i warsztaty tanga w Gdyni i Gdańsku oraz warsztaty w innych miejscach Polski i świata. We wrześniu 2014 roku przeprowadziliśmy się z Wrocławia do Trójmiasta. Od 2007 roku prowadziliśmy regularne lekcje i warsztaty we Wrocławiu i gościnnie w innych miastach (Warszawa, Kraków, Katowice, Opole, Zabrze, Szczecin, Toruń, Trójmiasto, Bolesławiec, Kudowa Zdrój, Szklarska Poręba, Jugowice, Zagórze Śląskie, Sława , Bielsko Biała, Żurawiniec, Karnity, Jastrzębia Góra,...) .
Uczymy na imprezach wyjazdowych. Poprowadziliśmy niezliczoną ilość warsztatów - i nadal nas to bawi.
Cokolwiek robimy - czynimy to z pasją i zaangażowaniem. Potrafimy zarazić entuzjazmem i natchnąć do działania.
Nieustannie sami się uczymy, poszukujemy, zachęcamy uczniów do rozwoju. Pokazujemy, co sprawia, iż tango jest tańcem tak niezwykłym: nie karkołomne, wymyślne i skomplikowane sekwencje kroków, ale harmonijna współpraca i drobne wysmakowane elementy wykonane w zgodzie z partnerem, muzyką i sobą. Technikę taneczną traktujemy jako instrument za pomocą którego można wyrazić emocje, zbudować właściwe relacje pomiędzy partnerami, pomiędzy parą a muzyką oraz parą a innymi tańczącymi na parkiecie.
Jesteśmy otwarci na świat, nowe idee, rozmaite techniki sprzyjające pełniejszemu wykorzystaniu możliwości naszego ciała i umysłu. W pracy z uczniami wykorzystujemy wiedzę z wielu dziedzin, z jakimi mieliśmy okazję zapoznać się w naszym życiu: technik pracy z ciałem, sztuk walki, baletu, gimnastyki artystycznej, improwizacji w kontakcie, jogi, pilatesu, metody Feldenkaisa, dydaktyki, metodyki nauczania, dynamiki pracy z grupą. W umuzykalnianiu wykorzystujemy doświadczenia metody BAPNE, elementy Body Percusion, oraz własne, autorskie pomysły; analizujemy i pomagamy zrozumieć muzykę tanga, specyfikę orkiestr tangowych.
Opracowaliśmy wiele ciekawych ćwiczeń usprawniających proces nauczania i stosujemy je na swoich warsztatach. Szczególnym upodobaniem darzymy zajęcia z interpretacji muzyki.
..."Niewielu jest tancerzy tak wszechstronnych. Cenionych za elegancję, precyzję, fantazję, szlachetność ruchu, znakomicie potrafiących interpretować muzykę, o świetniej technice, słynących z fantastycznej metodyki nauczania. Polecanych na każdym etapie rozwoju uczniów. Znakomicie czujących się we wszystkich stylach tanga. Z doświadczeniem dydaktycznym i scenicznym. Znających muzykę i historię tanga. A do tego sympatycznych, skromnych i dowcipnych. "...
W poszukiwaniu wiedzy zjeździliśmy świat - trzykrotnie odwiedziliśmy Argentynę,przemierzyliśmy Europę, trafiliśmy nawet na Krym.
Oboje jesteśmy aktywnymi nauczycielami, oboje tańczymy zarówno jako prowadzący i podążający. Czujemy, rozumiemy, analizujemy.
Opracowujemy i prowadzimy autorskie warsztaty ( jako pierwsi zasłynęliśmy z prowadzenia zajęć z indywidualnej techniki tanecznej - popularnie zwanych "Techniką dla pań czy techniką dla panów".)
Mamy uczniów z: Argentyny, Australii, Austrii, Belgii, Białorusi, Chin, Cypru, Czech, Danii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Iranu, Irlandii, Izraela, Kanady, Litwy, Malty, Niemiec, Norwegii, Polski, Rosji, Stanów Zjednoczonych, Tajlandii, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Włoch.
Śledzimy to, co dzieje się na świecie.
Uczestniczymy w interdyscyplinarnym projekcie szkoleniowym prowadzonym w ramach „Biologii niewerbalnych systemów komunikacji, koordynacji i porozumienia”.
Można zobaczyć jak tańczymy na wielu filmach z pokazów, warsztatów, lekcji, występów, czy imprez związanych z tangiem - playlista na YouTube.
Niektóre z nich: pokaz podczas Tangowej Majówki 2014, w Sopocie 2014 , pokaz podczas koncertu argentyńskiej Orkiestry Roberto Siri , pokaz podczas Wakacji z Tangiem 2010, pokaz w Filharmonii Wrocławskiej 2011, podsumowanie lekcji z Jesiennego Tanga 2011, tańczymy milongę.
Na filmach widać , jak na przestrzeni kolejnych lat się rozwijamy, zmieniamy.
Inni o nas
-Myślę, że jesteście magami wiedzy tajemnej. Spotykając was nie byłem tego jeszcze świadomy, teraz to dopiero do mnie to dociera. Jako wasz skromy uczeń byłem przez was mozolnie i skrupulatnie kształtowany, przygotowywany do tego co jeszcze było dla mnie niepojęte. Gdy życie rzuciło mnie w świat, bazując na dobrych podstawach mogę kontynuować to dzieło unikając "fałszywych proroków" i "gadżeciarzy"./Ryszard/
-Chyba wszyscy moi znajomi mają już dość opowieści o niesamowitej parze z Wrocka ! /Jarosław/
-Tym razem też nam się podobało! Już w dniu kiedy się zgłaszamy na imprezę wiemy, ze będzie super. Macie wrodzony talent do organizowania wspaniałych spotkań. Gdybym chciała wymienić jakieś minusy, to... (myślę, myślę, myślę)... nie ma! Ciekawa jestem, czy ktoś był niezadowolony, bo nie mogę sobie tego wyobrazić./Ania/
-"Really nice time" to chyba najskromniejszy możliwy opis wydarzenia w którym przyszło nam brać udział .Perfekcyjna organizacja całego pobytu , inspirujące warsztaty i milongi z muzyka , która gra w sercu do dziś , a przy tym wspaniała , wręcz rodzinna atmosfera - czego chcieć więcej ? Kasiu i Irku , bardzo , bardzo za to dziękujemy ! /Kazimierz/
-U was było to fajne że oprócz kroków tangowych mówiliście wiele o Tangu. Mówiliście o rytmie, o melodyce. Wtedy może to było mało istotne... ale teraz to doceniam /Ryszard/
-Podziwiam i zazdroszczę, że swoją pasją tak potraficie "zarazić" /Jarek/
-Jesteście świetni! Czy ja już to Wam mówiłam?/ Iwona/
-Waszą jest zasługą, że czuliśmy się szczęśliwi i przetańczyliśmy wspólnie tak dużo godzin. /Lucyna i Jan/
-Zajęcia przez Was poprowadzone na długo pozostaną w mej pamięci. Wasz profesjonalizm połączony z dużą dawką humoru i luzu pozwolił mi na odkrycie czegoś nowego i bardzo fajnego. W życiu, teraz także i moim, bywają trudne chwile, ale dzięki paru godzinom spędzonym z Wami i z innymi uczestnikami kursu można było się od nich oderwać. Bardzo serdecznie Wam za to dziękuję. /Regina/
- Kasiu i Irku, Miło nam było uczestniczyć w Waszych niedzielnych warsztatach. Mimo ze wydawało nam się ze już na nic nie mamy siły, to udalo sie Wam tak zenergetyzowac grupę, że wszystko było łatwe i przyjemne. Były to jedne z najfajniejszych zajęć. Niestety Wrocław daleko od Warszawy, ale może gdzieś bliżej będziecie prowadzili warsztaty to dajcie znać - z chęcia będziemy kontynuować naukę z Wami. /Ela i Czarek/
-Dziękuję za wszystko, za waszą energię, za bardzo metodyczne i dobrze przygotowane zajęcia, za wspaniałą atmosferę w której czułem się tak jakbym był we Wrocławiu od lat :-) . Dziękuję za świat tanga który mi podarowaliście, za magię, którą przy waszym wsparciu mogłem poznawać /R.J./
-Jesteście poezją, całą wrażliwością i delikatnością tanga argetyńskiego. Wy uczycie nas odczuwać tę muzykę i tańczyc do niej. Wspaniale! I tutaj dziekujemy Wam serdecznie kochani, Kasiu i Irku.
Jesteście naszymi najwspanialszymi nauczycielami!!! Cóż za szczęście dla nas wszystkich, że spotkaliśmy Was. /Lucyna/
-Nieprawdopodobnie muzykalni! (Helga)
-Chylę czoła przed Waszym profesjonalnym podejściem do nauczania. Szczególniepodoba mi się uporządkowana struktura waszych lekcji. (Tomasz)
O instruktorach:
Kasia i Irek pokazują, co sprawia, iż tango jest tańcem tak niezwykłym: nie karkołomne, wymyślne i skomplikowane sekwencje kroków, ale harmonijna współpraca i drobne wysmakowane elementy wykonane w zgodzie z partnerem, muzyką i sobą. Technikę taneczną traktują jako instrument za pomocą którego można wyrazić emocje, zbudować właściwe relacje pomiędzy partnerami, pomiędzy parą a muzyką oraz parą a innymi tańczącymi na parkiecie. Poszukują, zachęcają do rozwoju. Często zaskakują swoich uczniów niestandardowymi rozwiązaniami pedagogicznymi i muzycznymi. Poprowadzili niezliczoną ilość warsztatów i nadal ich to bawi.
Kasia jest również znanym i cenionym didżejem.
Prócz lekcji i warsztatów od wielu lat prowadzą imprezy tangowe, które podbijają serca miłośników tanga (w Polsce i za granicą): „Tangowa Majówka”, „Jesienne Tango”, „Wakacje z Tangiem”. Wraz z zespołem Ariela Ramireza tańczyli między innymi na scenach Filharmonii Opolskiej i Filharmonii Wrocławskiej.
Tangoki, czyli Kasia i Irek, to ludzie otwarci, kreatywni i innowacyjni. Często współpracują z nauczycielami tanga z innych miast i krajów po to, by integrować środowisko tangowe, wymieniać się wiedzą, pomysłami i dobrą energią.
Jesteśmy organizatorami.
Z dużym powodzeniem od kilku lat organizujemy imprezy tangowe - znane w Polsce i za granicami Tangowe Majówki, Jesienne Tango, Wakacje z Tangiem, Tangowy Zielony Listek i inne.
Potrafimy zrobić przepiękną milongę w środku lasu - dla 140 osób - bez żadnego wsparcia ze środków publicznych.
Uczestnicy naszych imprez wiedzą, że o nic się nie muszą martwić. Wszystko działa, jak w zegarku.
Jesteśmy słowni. Potrafimy planować.
Zapraszamy do współpracy nauczycieli z innych stron kraju i świata. Przedstawiamy uczniom różnorodność tangowego świata.
We Wrocławiu i okolicach z naszej inicjatywy gościliśmy pary prowadzące warsztaty:
Paulina Policzkiewicz Woźniak i Janek Woźniak (listopad 2010, listopad 2011)
Katarzyna Chmielewska i Mateusz Kwaterko (maj 2009, sierpień 2010, maj 2011, sierpień 2011, maj 2012, sierpień 2012, sierpień 2013)
Ola Niesler i Michał Zachariasiewicz (wrzesień 2009, listopad 2009, maj 2010, czerwiec 2010, maj 2011, czerwiec 2011, maj 2012, listopad 2012, maj 2014, czerwiec 2014)
Teresa i Jacek Mazurkiewicz (listopad 2009, maj 2010)
Aleksandra i Tomasz Rutkowscy (maj 2010, listopad 2010)
Luiza Pasierowska i Marcelo Almiron (styczeń 2011)
Michalina Patrzałek i Peter Stefanics (listopad 2010, maj 2011)
Katarzyna Czech i Tymoteusz Ley (listopad 2012, czerwiec 2014)
Gaia Pisauro i Leandro Furlan (maj 2010, marzec 2011, wrzesień 2011, październik 2012, maj 2013)
Ismael Ludman i Maria Mondino (listopad 2010, listopad 2011)
Adrian i Amanda Costa (maj 2011)
Jose Halfon i Virginia Cutillo (maj 2012)
Yuyu Herrera (czerwiec 2012)
Korey i Adeline Ireland (czerwiec 2012, listopad 2013)
Jesteśmy DJami
Od kilku lat przygotowujemy muzykę na milongi.
Kasia jest znanym i bardzo cenionym DJem już od wielu lat. Jej muzyczna wiedza, doświadczenie i wrażliwość sprawiają, że nie ma sobie równych w budowaniu nastroju. Z przepastnych zbiorów tangowych wynajduje i dobiera utwory "na żywo", w zależności od sytuacji na parkiecie. Gra dla tańczących i do tańca.
- Oboje z Irkiem gustujemy w muzyce tradycyjnej, precyzyjnie dobranej według pewnego klucza, z podziałem na tandy, z kortinami.
Jesteśmy gopodarzami milong
Po długim okresie prowadzenia rozmaitych milong (2007/2008 Stodoła w Oławie -DJ; 2008- Tropical - organizator i DJ, 2008- Cafe Antrakt - DJ; niedzielne milongi w restauracji Duet- od stycznia 2009 do stycznia 2011- organizator i DJ) skupiliśmy się na prowadzeniu milongi La Ideal (od sierpnia 2009 roku- co środę).
Obszerny parkiet i doborowa muzyka sprawiają, że milonga cieszy się zasłużonym powodzeniem.
(nic nie trwa wiecznie- pod koniec roku 2011 milonga w Pałacyku została zastąpiona przez milongę w Casablance, ta zaś przez milongę Marysieńka a ta z kolei przez "Leśny Ludek"). Milong w Pałacyku było 104- ostatnia 12 października 2011).
Propagujemy tango
Prowadzimy multimedialne prelekcje o tangu, jego historii, rozwoju, o tańcu, o muzyce. (TV Opole -Relacja z naszej prelekcji "Dlaczego świat oszalał na punkcie tanga" oraz warsztatów "Nie taki diabeł straszny" w Opolu.Tango i my pojawiają się pod koniec wiadomości, tuż przed piętnastą minutą audycji.)
Zapraszamy do współpracy inne pary nauczające tanga w Polsce, staramy się integrować środowisko tangowe: wewnątrz- i między- miastowo.
Uczestniczymy w pokazach
Oprócz pokazów tanga podczas imprez czysto tangowych (Majówka, Babie Lato, Wakacje z Tangiem) zapraszani jesteśmy do pokazów scenicznych.
Występowaliśmy na scenie wraz z Orkiestrą legendarnego muzyka argentyńskiego Roberto Siri podczas jego występów w Polsce.
Wraz z zespołem Ariela Ramireza tańczyliśmy na scenie Filharmonii Opolskiej, Filharmonii Wrocławskiej, w Teatrze Lalek.
Więcej można znaleźć w galerii Pokazy
Jesteśmy webmasterami własnej strony internetowej
Ta strona jest zawsze aktualna. Czasem mamy wrażenie, że redagujemy gazetę. I to nie jest kwartalnik, tylko popołudniówka:-) Zawsze najświeższe zdjęcia, relacje i informacje.
Kasia i Irek czyli TANGOKI
- tancerze, nauczyciele tanga argentyńskiego z Wrocławia, popularyzatorzy tanga, DJe, gospodarze największej wrocławskiej milongi, organizatorzy wielu imprez związanych z tangiem - Tangowych Majówek, Wakacji z Tangiem, Jesiennego Tanga.
Czym jest dla nas tango
Początkowo urzekło nas w tangu połączenie elegancji i namiętności, później harmonia i zrozumienie, które osiąga tańcząca para. To, że kontakt nie jest dodatkiem do tańca, jest jego integralną częścią. Ważne w naszym tangowym rozwoju, rozumieniu tego tańca oraz jego kulturowego zakorzenienia były pobyty w stolicy tanga - Buenos Aires. Braliśmy udział w warsztatach prowadzonych zarówno przez argentyńskich "starych mistrzów" jak i zdobywających dopiero uznanie reprezentantów młodego pokolenia. Po setkach godzin warsztatów z nauczycielami z różnych stron świata coraz bardziej doceniamy wiedzę, umiejetności oraz kunszt dydaktyczny europejskich nauczycieli tanga.
Tango jest ważnym elementem naszego życia towarzyskiego. Z przyjemnością, co najmniej raz w tygodniu, tańczymy na milongach. Kiedy planujemy wyjazdy nigdy nie zapominamy sprawdzić, czy w miejscu, do którego się wybieramy lub w najbliższej okolicy, odbywają się milongi.
Propagujemy tango organizując milongi (Wrocław - środy i niedziele), warsztaty ,biorąc udział w prelekcjach oraz pokazach. Podczas pokazów, oprócz milongowego, możemy zaprezentować sceniczne oblicze tanga, w którym przy wykonywaniu wysokiego boleo czy szpagatu nie bez znaczenia są Kasi długie nogi oraz przeszłość związana z gimnastyką artystyczną.
Jak uczymy
Po latach intensywnego uczenia się (kiedy lista samych nazwisk naszych nauczycieli przekroczyła 60 pozycji) i praktykowania tanga, postanowiliśmy podzielić się naszymi doświadczeniami z innymi entuzjastami tanga. Pomocne w tym było nasze wcześniejsze doświadczenie pedagogiczne i życiowe oraz to, że lubimy ludzi i lubimy nauczać. W tangu wykorzystujemy rozmaite techniki pracy z ciałem i umysłem.
Podczas wielu kursów, warsztatów, lekcji rozwinęliśmy się jako nauczyciele. Mogą o tym zaświadczy nasi zadowoleni uczniowie :-)
Jesteśmy przyjaźnie nastawieni do uczniów. Na naszych lekcjach dbamy o miłą atmosferę, o szczegóły (które są niezwykle ważne), o bezpośredni kontakt z uczniami (z każdym staramy się zatańczyć kilka razy w trakcie zajęć i przekazać mu indywidualne uwagi).
Pokazujemy, co sprawia, iż tango jest tańcem tak niezwykłym: nie karkołomne, wymyślne i skomplikowane sekwencje kroków, ale harmonijna współpraca i drobne a wysmakowane elementy wykonane w zgodzie z partnerem, muzyką i sobą.
Technikę taneczną traktujemy jako instrument za pomocą którego możemy wyrazić siebie, zbudować właściwe relacje pomiędzy partnerami, parą a muzyką oraz parą a innymi tańczącymi na parkiecie.
Najchętniej tańczymy w przyjaznym, bliskim objęciu, bez zbędnego napięcia, z pełnym kontaktem partnerów, zachowujących w czasie tańca wygodną pozycję z utrzymaniem własnej osi. Ruch jest naturalny. "organiczny".
Aby lepiej poznać możliwości i ograniczenia każdej z ról, ćwiczymy także tańczenie w rolach przeciwnych, czyli Kasia prowadzącej, Irek podążającej. Doświadczenie to pozwala na lepsze rozumienie problemów naszych uczniów i podsuwanie im skutecznych rozwiązań.
Ważne jest dla nas nie tylko samo tango ale i jego osadzenie kulturowe. Na zajęciach opowiadamy o historii tanga, etykiecie milongowej, muzyce, znanych i mniej znanych kompozytorach i orkiestrach, o historiach i epizodach z tanecznych podróży. Kasia z pasją godzinami przesłuchuje muzyczne zasoby tangowe wyłuskując "perełki" i starannie dobierając muzykę na milongi.
O nas
Z wykształcenia Kasia jest fizykiem, Irek - informatykiem; żywsze uczucia budzą w nas tango, windsurfing, podróże, kajaki, koty oraz... giełda.
Niektóre tematy prowadzonych przez nas do tej pory warsztatów mozna znaleźc pod linkiem poniżej oraz w "Archiwum"